Wyjazdy edukacyjne i wycieczki

O wyjazdach

Podróże kształcą – to wiadomo nie od dziś. W naszym liceum wyjazdy stanowią integralny element edukacji uczniów. Wierzymy, że możliwość poczucia klimatu danego miejsca, zasmakowania lokalnej kuchni, wykorzystania swoich umiejętności językowych w praktyce przynosi nie tylko satysfakcję, ale także stymuluje do ciągłego rozwoju. Poza aspektem edukacyjnym, wyjazdy mają na celu integrowanie członków szkolnej społeczności, budowanie pozytywnych relacji oraz kształtowanie kompetencji z zakresu działania zespołowego. Programy naszych wyjazdów opierają się najczęściej na autorskich pomysłach członków kadry pedagogicznej działającej w zespołach interdyscyplinarnych.   

Dziewiątkowy Obóz Przetrwania

Dziewiątkowy Obóz przetrwania to autorski pomysł nauczycieli wychowania fizycznego na integrację pierwszoklasistów. Urokliwe Kaszuby co roku stają się miejscem spotkania dla nowych uczniów naszej szkoły. Gry terenowe, warsztaty, kajaki, nocne śpiewy przy ognisku to doskonała okazja do zabawy, ale także integracji z wychowawcą, wypracowanie zasad, które będą obowiązywały w zespole klasowym.

Gdańska Szkoła pod Żaglami  

„Gdańska Szkoła pod Żaglami” to rejs tradycyjnym szkolnym żaglowcem, przez różne morza, kraje, porty, bogaty w atrakcje turystyczne oraz ciekawy i rozwijający program edukacyjny, nawiązujący do najlepszych tradycji polskich szkół pod żaglami. Jest to także nawiązanie do głośnych historycznych wypraw „Generała Zaruskiego” zapisanych w historii polskiego jachtingu (Narvik, Spitsbergen). Rejs zaczynamy od zwiedzania miasta i szkolenia żeglarskiego, a po wyjściu w morze zaczynają się regularne zajęcia z edukacji morskiej oraz przedmiotów ogólnokształcących w ramach klasycznej edukacji, właściwej dla wieku uczestników. Pierwsza część obejmuje m.in. wiedzę o budowie i obsłudze takielunku, podstawy nawigacji i locji, bezpieczeństwo na morzu, tradycje i obyczaje żeglarskie, a także historię żeglarstwa ze szczególnym uwzględnieniem idei edukacji morskiej, stworzonej przez gen. Mariusza Zaruskiego. W części matematyczno-przyrodniczej uczestnicy poznają podstawy meteorologii, astronomii i astronawigacji oraz prawa fizyki wykorzystywane na żaglowcu. Część humanistyczna przybliża kadetom historię Związku Hanzy, osobę prekursora rozwoju żeglarstwa w Polsce, specyfikę odwiedzonych miast ( jak np. Londyn, Oslo, Bergen, Kopenhaga, Gdańsk). Młodzież zapozna się także z literaturą marynistyczną (Joseph Conrad, Karol Borchardt) oraz będzie szlifować znajomość języka angielskiego, jako obowiązującego w żeglarstwie. 

Klub Kulturalny

Krajowe i zagraniczne wyjazdy organizowane przez Klub Kulturalny to pomysł grupy nauczycieli-pasjonatów wierzących, że najlepszym sposobem na pracę z młodymi ludźmi jest edukacja poprzez zdobywanie doświadczeń. Nasze wyprawy nie mają nic wspólnego z wycieczkami organizowanymi przez biura podróży – samodzielnie ustalamy destynację, następnie organizujemy całą eskapadę. Nie mieszkamy w hotelach – najczęściej wybieramy prywatne apartamenty lub mieszkania, samodzielne robimy zakupy i gotujemy posiłki, które następnie spożywamy we wspólnym gronie. Przede wszystkim jednak nasze wyjazdy pozwalają chłonąć klimat i atmosferę miejsca, w którym się znajdujemy, zobaczyć to, co nieobecne w przewodnikach turystycznych.