Samorząd Uczniowski

W IX Liceum Samorząd Uczniowski wychodzi poza zwyczajowe ramy. W spotkaniach SU uczestniczyć mogą wszyscy chętni uczniowie, nie tylko gospodarz klasy, czy trójka klasowa. Ideą, która przyświeca takiemu rozwiązaniu jest danie szansy wszystkim chętnym na aktywizowanie życia szkolnego przez inicjowanie i realizowanie swoich pomysłów.

Głównymi i najczęstszymi z nich są Dni Tematyczne organizowane w IX LO. – Średnio przynajmniej dwa razy w miesiącu organizujemy w szkole takie dni – mówi Zuzanna Adamska, przedstawiciel SU  – Lubimy je, bo pozwalają nam one na swobodniejsze wyrażanie siebie, dobrą zabawę, nieco luźniejsze lekcje, ale przy okazji również naukę zdobywaną w niekonwencjonalny sposób. Tylko w marcu 2017 takich dni było aż cztery: Dzień Kobiet, Dzień Świętego Patryka, Dzień Szczęścia, Festiwal Talentów.

Samorząd Uczniowski we wrześniu wyjeżdża też zwyczajowo na dwudniowy wyjazd integracyjny wspólny z przedstawicielami Rady Rodziców. Oprócz poznawania siebie, zacieśniania kontaktów, wyjazdy te są idealną okazją do omówienia większych projektów, które później SU może przeprowadzić w szkole wspólnie z RR. Tak było z pomysłem na „Przystanek Relaks”. Specjalna strefa wypoczynku powstała w szkole z inicjatywy uczniów i przy aktywnej pomocy rodziców. Ci, razem z młodzieżą i nauczycielami, w trakcie trzech sobotnich przedpołudni, zbudowali ławy, stoły i krzesła teraz wykorzystywane chętnie na miejsce do spędzania czasu na świeżym powietrzu podczas przerw.

Życie szkoły, w tym zwłaszcza ciekawe Dni Tematyczne, można podglądać na profilu IX LO na Facebooku (https://www.facebook.com/IXLOGDA) Do bezpośredniej komunikacji młodzieży w sprawach związanych ze szkołą i SU służy grupa na FB do której dołączyć mogą wszyscy uczniowie.

SKŁAD SAMORZĄDU UCZNIOWSKIEGO

PRZEWODNICZĄCA
Anna Górnicka II A

ZASTĘPCY PRZEWODNICZĄCEGO
Zuzanna Adamska II D –
Karolina Sytuła I F

SEKRETARZ
Marcin Burandt

OPIEKUNOWIE ze strony Grona Pedagogicznego:
Gabriela Murach g.brzoska.murach.zsonr1gdansk@gmail.com
Magdalena Rudnicka m.rudnicka.zsonr1gdansk@gmail.com

REGULAMIN SAMORZĄDU UCZNIOWSKIEGO IX LICEUM W GDAŃSKU

Postanowienia wstępne dotyczące Samorządu Uczniowskiego:

1. W skład Samorządu Uczniowskiego wchodzą:
  • nauczyciel (opiekun Samorządu Uczniowskiego),
  • przewodniczący,
  • wiceprzewodniczący,
  • sekretarz (protokolant),
  • przedstawiciele uczniów poszczególnych klas (gospodarze i ich zastępcy).
  1. Zadaniem przewodniczącego jest:
  • kierowanie pracami Samorządu Uczniowskiego
  • współpraca z dyrektorem szkoły i opiekunem Samorządu Uczniowskiego
  • współpraca z przedstawicielami uczniów
  • reprezentowanie uczniów liceum poza szkołą
  • zwoływanie spotkań Samorządu Uczniowskiego
  • prowadzenie uroczystości szkolnych
  1. Do obowiązków wiceprzewodniczącego należy:
  • konsultowanie wszystkich decyzji, zadań z przewodniczącym Samorządu Uczniowskiego
  • zastępowanie przewodniczącego podczas jego nieobecności
  1. Zadaniem sekretarza jest napisanie protokołu po każdym spotkaniu Samorządu Uczniowskiego i przekazanie go nauczycielowi pełniącemu funkcje opiekuna
  2. Obowiązkiem uczniów biorących udział w spotkaniach Samorządu Uczniowskiego (gospodarzy i zastępców gospodarzy danych klas) jest informowanie klas o pracy samorządu.
  3.  Samorząd ma prawo:
  • uczestniczyć w spotkaniach Rady Pedagogicznej za zgodą dyrekcji
  • wygłaszać swoją opinię w sprawach uczniów, szkoły oraz nauczycieli
  • prezentować swe propozycje dotyczące szkoły
  • współpracować z radą Rodziców
  1. Nauczyciela mającego pełnić funkcję  opiekuna Samorządu Uczniowskiego proponują uczniowie uczestniczący w spotkaniach samorządu. Kandydaturę zatwierdza dyrektor szkoły.
  2.  Przewodniczącego i wiceprzewodniczącego wybierają uczniowie całej szkoły w powszechnym i tajnym głosowaniu.
  3. Kadencja władz samorządu trwa jeden rok szkolny.
  4. Spotkania samorządu odbywają się tak często, jak jest to potrzebne, a decyzję w tej sprawie podejmuje nauczyciel opiekujący się Samorządem Uczniowskim.
  5. Samorząd opracowuje regulamin korzystania z internetowego forum szkoły i wprowadza do niego ewentualne poprawki. Regulamin korzystania z forum musi zostać zaakceptowany przez dyrektora szkoły.
  6. Każdy uczeń korzystający z forum szkoły musi przestrzegać regulaminu tego forum (jest on dostępny dla każdego użytkownika szkolnej strony internetowej).
  7. Każdy uczeń ma prawo zgłaszać wnioski dotyczące zmian i poprawek w regulaminie członkom władz samorządu.
  8. Uczniowie mają prawo zgłaszać nieprawidłowości związane z zarządem Samorządu Uczniowskiego, wątpliwości dotyczące wydawanych przez niego decyzji i zgłaszać uwagi co do zachowania członków samorządu.
  9. Regulamin Samorządu Uczniowskiego oraz wszelkie jego zmiany muszą zostać zatwierdzone przez dyrekcję szkoły.