Informatyka i pracownie komputerowe


 

IX LO ceni historię i z jej poszanowaniem wychowuje młodzież, ale patrzy też w przyszłość, a ta jest na trwale związana z komputeryzacją każdego już niemal obecnie stanowiska pracy. Dlatego też duży nacisk w szkole stawia się na naukę informatyki.

Informatyka, ze zwiększoną liczbą godzin, jest na stałe w ofercie programowej IX LO, w sprofilowanej klasie matematyczno-fizyczno-informatycznej. W drugim roku, zajęcia z informatyki prowadzone są w tej klasie w wymiarze 2 godzin tygodniowo.  Dodatkowo, w ramach tzw. Akademii ETI, wszyscy chętni uczniowie mogą brać udział w zajęciach prowadzonych na Wydziale Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki Politechniki Gdańskiej. Umożliwia je, podpisane przez szkołę i Politechnikę, porozumienie o stałej współpracy.

 

Nie tylko jednak uczniowie klasy o rozszerzonym profilu informatycznym mogą mieć pewność, że przedmiot ten będzie wykładany na najwyższym poziomie z dostępnością nowoczesnej technologii. Sale komputerowe IX Liceum są stale modernizowane. W 2017 roku przeszły one dużą reorganizację. Z 25 dostępnych w szkole stanowisk do pracy z komputerami, aż 15 wymieniono na komputery nowej generacji LENOVO z WIN 7 PRO, pracujące w sieci lokalnej z serwerem – SBS MICROSOFT. Szkoła posiada również szybkie łącze internetowe – światłowód z Politechniki Gdańskiej – TASK (łącze symetryczne o szybkości 200 Mb/s), które pozwala na bardzo szybki transfer plików zarówno podczas ich ściągania, jak i wysyłania (łącze symetryczne taki sam transfer w dwie strony)

Absolwent IX LO, nawet ten planujący związać się w przyszłości z zawodami humanistycznymi, ma http://9liceum.pl/wp-content/uploads/2018/10/DSC_1333-1024×225.jpgbyć w stanie swobodnie pracować z komputerem, znać jego techniczne parametry na tyle dobrze, żeby mógł sam złożyć i spersonalizować swój komputer – mówi  Marek Kwiatkowski, wice dyrektor i nauczyciel od informatyki – Ale również znać i umieć pracować we wszystkich programach Microsoft Office, takich jak Excel, Word, PowerPoint. To dla nas podstawa. Uczniowie bardziej zainteresowani tą dziedziną nauki, mogą uczyć się też programowania w językach strukturalnych np. C++, jak też i uczestniczyć w zajęciach z „robotyki”  (na bazie lego mindstorms ev3).