Historia szkoły

Historia IX LO sięga roku 1951, kiedy 1 września pod tą nazwą powstała tu szkoła ćwiczeń dla studentów Wyższej Szkoły Pedagogicznej mieszczącej się przy ul. Sobieskiego we Wrzeszczu. Trzy lata później, pierwszą maturę zdawało w niej 24 abiturientów.

Szkoła na początku swojego istnienia przeszła kilka przeprowadzek. Pierwszą w 1955 roku, kiedy jako „jedenastolatkę” przeniesiono ją do nowo wybudowanego budynku przy ul. Nowotki 6. Siedem lat później nastąpiła kolejna przeprowadzka, tym razem do nowoczesnego i przeznaczonego już na potrzeby liceum gmachu przy ul. Bażyńskiego. Dopiero trzecia przeprowadzka umieściła Liceum w jego obecnej, czyli czwartej już, siedzibie, w dwupiętrowym budynku przy ulicy Wilka-Krzyżanowskiego 8 w Gdańsku – Wrzeszczu.

Z okazji 25-lecia, w 1976 roku nadano szkole sztandar ufundowany przez zakłady opiekuńcze i rodziców. Po szkole imienia włoskiego komunisty nie zostało wiele śladu, kiedy w 1984 za wkład pracy w wychowanie dla pokoju szkoła otrzymała Medal UNESCO. W tym samym roku w szkole powstała Gdańska Federacja Młodzieży Walczącej oraz wydawane było opozycyjne pismo Monit.

Od 1 września 2002 zgodnie z kolejną reformą systemu edukacji szkoła stała się trzyletnim liceum ogólnokształcącym. Chlubą szkoły jest ponad 30-letnia działalność kabaretu „Syfon” w którym swoje pierwsze kroki stawiał Krzysztof Kolbergier.

Od lat 80. nauczyciele prowadzili dynamiczną współpracę i wymianę ze szkołami europejskimi między innymi w: Belgii, Danii, Niemczech, Irlandii, Hiszpanii, Portugalii i Włoszech. To zainteresowanie innymi państwami, kulturami i językami zostało w szkole do dziś. Obecnie uczyć można się w IX LO aż 7 języków obcych.

ZNANI ABSOLWENCI

Lista wybitnych osób, wyróżniających się już w czasie pobytu w szkole, ale znanych z wykonywanych później zawodów i pełnionych funkcji, jest długa. Wśród nich na wymienienie zasługują na pewno:

Krzysztof Kolberger – od 2015 roku patron szkoły. Wybitny artysta, aktor i reżyser teatralny, który obdarzony był rozpoznawalnym, ciepłym i głębokim głosem. Ukończył warszawską Państwową Wyższą Szkołę Teatralną. Debiutował na deskach Teatru Śląskiego. Pracował m.in. w Teatrze Wielkim w Łodzi, Narodowym i Ateneum im. S. Jaracza w Warszawie.

Jolanta Kwaśniewska – Pierwsza Dama w latach 1995 – 2005, prawniczka, działaczka społeczna

Wojciech Suleciński – dziennikarz i historyk, uczestnik strajków studenckich i w Stoczni Gdańskiej w 1981 i 1988. Redaktor TVP Gdańsk i Radia Gdańsk. Reporter, wydawcę i prowadzący programy w TVP Gdańsk Panorama i Forum Panoramy.

Tomasz Żółtowski – dziennikarz i prezenter gdańskiego oddziału TVP, w którym realizował m.in. programy poświęcone tematyce filmowej. Od 2014 roku dyrektor artystycznego Gdańsk DocFilm Festival.

Michał Kochańczyk – podróżnik, uczestnik i kierownik dwudziestu wypraw w góry całego świata. Zrealizował 60 podróżniczych programów telewizyjnych. Publikuje zdjęcia i filmy oraz jest autorem wielu relacji i artykułów ze swoich wypraw.

Adam Bielan – poseł na Sejm III i IV kadencji (1997–2004), poseł do Parlamentu Europejskiego VI i VII kadencji (2004–2014), w latach 2007–2009 wiceprzewodniczący PE, od 2015 senator i wicemarszałek Senatu IX kadencji.

Jacek Rybicki – polski polityk, działacz związkowy, nauczyciel, poseł na Sejm III kadencji. Od marca 1993 do czerwca 1998 był przewodniczącym zarządu regionu gdańskiego NSZZ „Solidarność”, w latach 90. pełnił funkcję wiceprzewodniczącego komisji krajowej związku.

Marek Abramowicz – polski naukowiec, astrofizyk. Autor przeszło 200 prac naukowych z zakresu ogólnej teorii względności, astrofizyki wysokich energii, teorii akrecji, czarnych dziur, figur równowagi gwiazd i innych. Promotor kilkunastu doktorantów, z których kilkoro zostało profesorami w renomowanych uczelniach USA, Europy i Chin.

Piotr Lisiecki – obdarowany ogromną pasją muzyczną uczeń IX LO, wystąpił w trzeciej edycji programu „Mam talent” w 2010 roku i zajął trzecie miejsce w finale. Jako osiemnastolatek miał już na koncie złotą płytę pt.: „Rules changed up” z autorskimi utworami oraz dobrze znanymi coverami.

Ewa Kowalska – znana blogierka i miłośniczka Gdańska, założycielka portalu iBedeker dedykowanego turystom, organizatorom wycieczek, pilotom i przewodnikom turystycznym i wszystkim miłośnikom Gdańska, Sopotu i Gdyni. Jedną z jej inicjatyw są, skupiające co tydzień kilkudziesięciu chętnych, spacery z przewodnikami po znanych i nieznanych częściach Gdańska.

„Dziewiątka” była też liceum wieli znanych w środowisku Trójmiejskim lekarzy. Uczyli się tu m.in.: prof. Anna Balcerska, prof. Barbara Kamińska, dr hab. Tomasz Smiatacz, dr Tomasz Dembski, dr n.med. Mirosław Dudziak, prof. Piotr Czauderna.
Z IX LO wychodzili na świat przyszli znani politycy, lekarze, artyści, dziennikarze, ale w samej szkole pracowali też znani i szanowani nauczyciele, osobistości Trójmiasta. Żeby wymienić kilkoro z nich tylko: Urszula Wojtowicz (j.angielski), Marian Waszkiewicz (j.polski), Elżbieta Czarniecka (matematyka), Krystyna Elwertowska (j.polski), Alicja Sokołowska (historia), Danuta Adamus (geografia), Danuta Borsuk (historia), Anna Bielawska (chemia).