Uczniowie IX LO mają możliwość rozwijania swoich pasji. Jedną z nich jest teatr. „Dziewiątka” ma w tej dziedzinie chlubną historię. Patron szkoły, Krzysztof Kolberger, był jej absolwentem i to właśnie w tym liceum pokochał teatr, występując w „Syfonie”, szkolnym kabarecie, znanym także poza murami szkoły.  

– Tak jak kiedyś członkowie Kabaretu „Syfon” uświetniali wiele szkolnych uroczystości, studniówek, czy konkursów, tak teraz robi to nasz „Teatr Ogórkowy”.  Zawsze wystawiamy sztuki autorskie (wg własnych scenariuszy) i  zawsze też widać pasję i zaangażowanie młodzieży, gdy rodzi się nasze nowe „ dzieło”– mówią opiekunki teatru P. Aniela Licznerska i P. Iwona Ogórek.  

Uczniowie biorą udział w corocznym Wojewódzkim Konkursie Teatrów Szkolnych o Nagrodę Bursztynowej Maski i należy dodać, że nie bez sukcesów.  Teatr  Ogórkowy zdobył Nagrodę Główną oraz Nagrodę Wyróżnienia w kolejnych edycjach konkursu.  Sztuka  „ Myszeida, czyli po tamtej stronie dziury” uświetniła finał Solidarnej Szkoły w 2017 roku, a przedstawienie „ Otwórz szafę i mów do rzeczy”- Ogólnopolską Konferencję „ Digitalnie i Analogowo- nowe trendy w edukacji” w 2019 roku. Na co dzień,  nasi aktorzy zajmują się przygotowywaniem programów, które uświetniają uroczystości szkolne. Przedstawienia z okazji Bożego Narodzenia, czy też Święta Niepodległości Teatr Ogórkowy prezentuje uczniom naszej szkoły, rodzicom i mieszkańcom Strzyży. Teatr realizuje również różnego rodzaju projekty- „ Seeds for Inetgration” z ramienia OBESSu, czy projekt profilaktyczny Miasta Gdańska.  

– Najlepsze zawody, jakie można sobie wymarzyć, to te, które realizuje się z udziałem swoich pasji. Dla nas, opiekunów koła teatralnego teatr jest właśnie pasją– mówi Iwona Ogórek- Nasza szkoła daje różnorakie możliwości rozwoju swoim uczniom, ceniąc ich zainteresowania i zaangażowanie w to, co naprawdę lubią robić. Jeśli pasją tą jest teatr, to miejscem dla nich jest nasza grupa– dodaje P. Licznerska.  

W KOŃCU JESTEŚMY Z „KOLBERGERA”, A TO ZOBOWIĄZUJE!!!!!