W dniach 21 – 25 października 2019 gościliśmy w naszej szkole uczniów i nauczycieli ze szkół partnerskich z Bułgarii i Włoch. Odwiedzili nas w ramach realizacji projektu ERASMUS+ ,,Culture meets science’’. Była to jednocześnie ostatnia mobilność w całym projekcie  i dlatego szczególnie zależało nam na godnym przyjęciu naszych gości i jak najlepszej realizacji działań projektowych. Koordynatorem wszystkich działań ze strony polskiej była pani Beata Tubis.

Pierwszego dnia rozpoczęliśmy swoje działania od uroczystego powitania gości przez Panią Dyrektor Małgorzatę Solowską.  Ważne słowa padły ze strony Pana Piotra Kowalczuka, Wiceprezydenta Miasta Gdańska, który odwiedził nasza szkołę, by uczestniczyć w powitaniu partnerów. Pan Prezydent podkreślił znaczenie Projektów ERASMUS+ dla przełamywania wszelkich barier i nawiązywania długotrwałej współpracy szkół europejskich w oparciu o takie wartości jak wolność i tolerancja. Potem swoje placówki i siebie zaprezentowały szkoły uczestniczące w projekcie.

Po części oficjalnej i zabawie integrującej grupę, przystąpiliśmy do pracy. Uczniowie wzięli udział w lekcjach fizyki i  chemii. Na fizyce prowadzonej przez panią Iwonę Kos zajmowali się odnawialnymi źródłami energii i wykonywali eksperymenty związane z energią wiatrową. Na doświadczeniach z chemii z panią Małgorzatą Bensemann pracowano nad składnikami żywności i ich wpływem na nasze zdrowie i samopoczucie. Po zajęciach w szkole, pojechaliśmy na Stare Miasto, gdzie wzięliśmy udział w grze miejskiej (autorstwa pani Magdaleny Rudnickiej i Gabrieli Brzóski-Murach), gdzie goście mieli okazję poznać najpiękniejsze i najważniejsze miejsca w Gdańsku.

Wtorek rozpoczęliśmy od wizyty w Gdańskiej Oczyszczalni Ścieków. Było to dość ekstremalne, jednak również pouczające doświadczenie. Niektórzy z ulgą wrócili na lekcje w szkole, gdzie na fizyce z panią Barbarą Kwaśniewską uczyli się o spirometrii, a na chemii z panią Małgorzatą Bensemann– o wodzie (wszystkie zajęcia miały formę doświadczeń). Po południu odwiedziliśmy jedno z najpiękniejszych miejsc w Gdańsku – Park Oliwski i Katedrę Oliwską. Zachwytom i zdjęciom nie było końca.

Podobnie było w środę, gdy pojechaliśmy do Malborka, by zwiedzić największy na świecie zamek średniowieczny. Lekcja historii, połączona z oglądaniem starych komnat i eksponatów, okazała się niezapomnianym przeżyciem dla wszystkich uczestników projektu. Po powrocie do szkoły kontynuowaliśmy lekcje związane z historią i tradycjami polskimi i z przyjemnością skupiliśmy się na organizacji ,,wieczoru polskiego’’. Uczniowie i nauczyciele IX LO przygotowali potrawy i ciasta typowe dla kuchni polskiej. Dodatkowo, obejrzeliśmy prezentacje dotyczące potraw kuchni polskiej i wzięliśmy udział w Quizlecie, który dotyczył wiedzy o historii i tradycjach wszystkich szkół partnerskich.

Czwartek to dzień, który poświeciliśmy na całodzienną wycieczkę na Hel. Dzięki uprzejmości Stacji Morskiej im. Profesora Krzysztofa Skóry Uniwersytetu Gdańskiego uczestniczyliśmy tam w arcyciekawych zajęciach dotyczących Morza Bałtyckiego i jego fauny i flory. Naszym przewodnikiem był pan Mikołaj Koss. Ciekawym doświadczeniem było uczestnictwo w karmieniu fok, a ekstremalnym – tzw. zaciąg, czyli próba połowu i analiza złapanego planktonu. Niektórzy nasi uczniowie dzielnie ubrali odpowiednie stroje i poszli na łowy. Okazało się, że w naszym morzu żyją 3 rodzaje krewetek! Wielkie wrażenie wywarł na wszystkich film o tym, jak zanieczyszczamy morza i oceany plastikiem. Pełni refleksji wracaliśmy do Gdańska.

Piątek był ostatnim dniem działań projektowych. Rano udaliśmy się do Centrum SKOMA, gdzie wszyscy uczestnicy wzięli udział w warsztatach kulinarnych. Uczyliśmy się gotować polski żurek i 3 rodzaje pierogów – ruskie, z mięsem i ze szpinakiem. Wspólne gotowanie sprzyja integracji, cóż zatem można powiedzieć o wspólnym jedzeniu? Uczniowie bardzo się postarali, gdyż wiedzieli, że będą jeść to, co ugotują. Było pysznie i zdrowo. Po obiedzie uczniowie podsumowali działania projektowe podczas wspólnego spaceru po Starym Mieście. Całą mobilność zakończono na uroczystej kolacji, gdzie rozdano też certyfikaty uczestnictwa.

Działania projektowe w Gdańsku, Mieście Wolności i Solidarności, można podsumować jako udane i pouczające. Goście wyjechali od nas zachwyceni i wiemy, że na pewno się jeszcze spotkamy!

Tekst: Beata Tubis