ERASMUS +
PROJEKT CULTURE MEETS SCIENCE W BELGII

W dniach 17.03.2019 – 23.03.2019 uczniowie i uczennice naszej szkoły: Mikołaj Wasilewski, Wiktor Sobczyk, Maria Klaudel, Zuzanna Rajska, Daria Rekowska, Martyna Wojcieszenko i Patrycja Zięba uczestniczyli w międzynarodowym projekcie unijnym „Culture meets science” w ramach programu Erasmus + w Belgii.
W szkole w Geel uczniowie realizowali projekt pod opieką szkolnego koordynatora projektu – Pani Beaty Tubis oraz nauczycielki chemii – Pani Małgorzaty Bensemann.
Szkoła goszcząca – Kogeka Saint Josef od samego początku zrobiła na nas olbrzymie wrażenie – nie tylko przez swój ogrom, ale także dzięki niezwykle nowoczesnemu wyposażeniu i nowatorskiemu sposobowi prowadzeniu lekcji.
Pierwszego dnia zostaliśmy powitani przez dyrekcję, nauczycieli i uczniów. Nie mogło zabraknąć tradycyjnej belgijskiej czekolady. Po słodkim poczęstunku zaczęliśmy zwiedzanie ogromnego gmachu szkoły, która składa się z kilku budynków. Największe wrażenie zrobiło na nas mini zoo, w którym zajęcia mają przyszli asystenci weterynarzy. Ciekawym miejscem była także wytwórnia czekolady i słodkich wypieków, które wyglądały jak rzeźby. Mieliśmy też okazję zobaczyć kilka pracowni artystycznych (podzielonych według poziomu zaawansowania uczniów), halę budowlaną i pracownię stolarską.
Po zwiedzaniu szkoły przyszedł czas na pierwsze zajęcia w laboratorium chemicznym, które zaskoczyło nas poziomem wyposażenia i nowoczesnymi stanowiskami pracy dla każdego ucznia. Po prezentacji na temat destylacji piwa, przyszedł czas na zajęcia praktyczne.
Na sam koniec zajęliśmy się zwiedzaniem samego Geel, które zachwyciło nas swoją historią i malowniczymi widokami.
Drugi dzień zaczęliśmy od zwiedzania muzeum ,,Dossinkazerne’’ , które upamiętnia ofiary II Wojny Światowej, a zwłaszcza osoby pochodzenia żydowskiego wywiezione specjalnymi transportami do obozów śmierci w całej Europie. Większość pociągów kończyła trasę w Oświęcimiu. Zwiedzanie muzeum wywarło na nas duże wrażenie i uświadomiło, jakie szczęście mamy żyjąc w czasach względnego pokoju.
Po lunchu udaliśmy się do Technopolis – wielkiego interaktywnego centrum rozrywki, gdzie przez chwilę każdy mógł się poczuć dzieckiem.
Trzeci dzień okazał się niezwykle wymagający, gdyż zajęliśmy się badaniem alg i wykonywaniem doświadczeń z nimi związanymi. Z zazdrością oglądaliśmy kolejne, bogato wyposażone laboratoria, w których toczyły się normalne zajęcia dla wszystkich uczniów zainteresowanych chemią na wysokim poziomie. Cieszymy się, że także my mogliśmy sprawdzić swoją wiedzę teoretyczną w praktyce poprzez wykonywanie doświadczeń. Po południu mieliśmy okazję zwiedzić uczelnię wyższą, która także znajduje się w Geel i ściśle współpracuje z Saint Josef. Tam zobaczyliśmy, jak na masową skalę produkuje się algi – cenny składnik pożywienia i kosmetyków. Duże emocje wzbudził fakt, że pojechaliśmy tam wszyscy na rowerach – co dla Belgów jest normą, a nas trochę zaskoczyło.
Najmilszym punktem tego dnia było wieczorne spotkanie uczestników, nauczycieli i rodziców przy wspólnych zabawach, quzie wiedzy na różne tematy i pysznym jedzeniu.
Czwartego dnia działań projektowych znowu czekała nas ciężka, ale owocna praca. W grupach pracowaliśmy nad wytwarzaniem aspiryny, jak również w specjalnym programie tworzyliśmy projekty różnych związków chemicznych. Potem te związki były przenoszone do urządzenia, które ,,drukowało’’ drewniane modele. Trudno nawet opisać tę technologię; tak nowatorska była.
Działania trwały cały dzień i każda grupa wytworzyła swój własny model substancji chemicznej.
Ostatni dzień działań projektowych to wyjazd do pięknej i zabytkowej Antwerpii, gdzie wszyscy wzięliśmy udział w grze miejskiej polegającej na odnalezieniu najbardziej charakterystycznych miejsc tego miasta. Potem nastąpił długo oczekiwany moment całej wyprawy, czyli wizyta w starym browarze. Tam poznaliśmy sposoby wytwarzania piwa i inne tajniki browarnictwa. Cały dzień zakończył się wspólną kolacją, podsumowaniem projektu i rozdaniem certyfikatów.
Cały wyjazd przewyższył nasze oczekiwania pod każdym względem. Szczególnie cenne były zajęcia w nowoczesnych laboratoriach i nawiązane relacje z rówieśnikami z Bułgarii i Belgii. Pobyt w Kogeka Saint Josef poszerzył nasze horyzonty, pozwolił poznać kulturę Belgii i pomógł nawiązać nowe przyjaźnie.