ERASMUS +

PROJEKT CULTURE MEETS SCIENCE PODCZAS DNI OTWARTYCH W IX LO

W dniach 14 – 15 marca 2019 miały miejsce Dni Otwarte naszej szkoły. IX LO zostało odwiedzone przez około 2300 kandydatów, którzy mieli okazję zobaczyć placówkę, zadać pytania i poznać uczniów i nauczycieli i ofertę na kolejny rok szkolny.

Spore zainteresowanie wzbudziło także stanowisko Erasmus+, które zostało przygotowane przez szkolnego koordynatora projektu p. Beatę Tubis i uczniów biorących udział w działaniach projektowych.

Przybyli goście mieli okazję obejrzeć filmik podsumowujący mobilność w Bułgarii. Oprócz tego, uczestnicy projektu relacjonowali działania, w których brali udział. Opowiadali o lekcjach interdyscyplinarnych, wizycie w fabryce wody Pirin Springs i na fermie osiołków w Banichan. Pokazywali też, jak można przygotować jogurt według tradycyjnej bułgarskiej receptury i częstowali pysznym deserem jogurtowym. W ramach promowania projektu, częstowali też belgijską czekoladą i …orzechami włoskimi.

Najważniejszym i najcenniejszym elementem Dni Otwartych był fakt, że przybyli uczniowie i ich rodzice mogli zadawać pytania na temat programu Erasmus+. Okazało się, że wiele kwestii było dotychczas niejasnych, a uczniowie naszej szkoły rozwiązali wiele wątpliwości. Goście zostali poinformowani o tematyce projektu, zasadach rekrutacji i korzyściach wynikających z uczestnictwa w projekcie ,,Culture meets science’’. Największy entuzjazm wzbudził fakt, że  udział jest całkowicie finansowany z funduszy europejskich i młodzież nie ponosi żadnych kosztów.

Podczas prezentowania założeń projektu i dotychczas zrealizowanych działań, okazało się, że uczniowie mogą się uczyć trudnych i wymagających przedmiotów takich jak chemia, biologia i fizyka w sposób przystępny i ciekawy. Zobaczyli, jak wiele daje projekt osobom, które są otwarte, chcą się uczyć i poznawać inne kraje i ich kultury.

PROJEKT ,,JASNA STRONA UCZENIA’’ PODCZAS DNI OTWARTYCH W IX LO

W dniach 14 – 15 marca 2019 miały miejsce Dni Otwarte naszej szkoły. 2300 kandydatów odwiedziło mury IX LO. Mieli oni okazję zobaczyć placówkę, zadać pytania, poznać uczniów i nauczycieli i ofertę na kolejny rok szkolny.

W ramach promocji działalności naszej placówki, przygotowano też specjalne stoisko dotyczące działań w ramach projektu ,,Jasna strona uczenia’’ finansowanego ze środków POWER SE.

Uczniowie, ich rodzice i nauczyciele mieli okazję poznać zasady programu. Projekt polega na tym, że nasi nauczyciele wyjeżdżają do szkół partnerskich i obserwują lekcje prowadzone przez nauczycieli we wzorcowych placówkach europejskich. Potem zaobserwowane tam działania i dobre praktyki wprowadzają w życie w naszej szkole.

 Pierwsza mobilność miała miejsce w Grecji i to o niej opowiadała podczas Dni Otwartych koordynatorka projektu Beata Tubis. Nauczyciele biorący udział w wyjeździe do Grecji przygotowali scenariusze lekcji, którymi podzielili się z nauczycielami przybyłymi na Dni Otwarte. Scenariusze dotyczyły lekcji informatyki, języka niemieckiego i matematyki i skupiały się też na zastosowaniu nowoczesnych aplikacji i technologii. Najciekawsze z nich to mysimpleshow.com, thinglink.com, learningapps.com, tinkercad.com, ultimaterCura.

Oprócz tego goście mogli poczęstować się tradycyjnymi przysmakami greckimi: serem feta, przekąskami z papryką i pomidorkami i tradycyjnymi słodyczami greckimi. Pozwoliło to przybliżyć kulturę i kuchnię grecką.

 

INFORMACJA O PROJEKCIE

Od listopada 2018  nasza szkoła uczestniczy w programie ERASMUS+. W ramach tego programu realizujemy projekt CULTURE MEETS SCIENCE w akcji KA2 Partnerstwa Strategiczne. Współpracujemy ze szkołami średnimi z Bułgarii, Belgii i Włoch. Podczas wspólnych dwuletnich działań poznamy kulturę, historię i systemy edukacyjne szkół partnerskich. Ponadto, udoskonalimy umiejętności językowe i komunikacyjne, gdyż językiem projektu jest język angielski.

Tematyka projektu związana jest z przedmiotami ścisłymi, takimi jak chemia, biologia,  fizyka, matematyka, przy jednoczesnym nawiązaniu do kultury i historii krajów partnerskich. Te przedmioty są zazwyczaj trudne dla większości uczniów i projekt ma na celu wypracowanie wspólnych ciekawych metod pracy, które ułatwią i przybliżą tę tematykę. Będziemy pracować metodą projektu, tworzyć bazy lekcji interdyscyplinarnych, zbierać próbek, analizować je, prowadzić lekcje w terenie i zwiedzać miejsca ważne z punktu widzenia kulturowego i historycznego.

Podczas mobilności młodzież pozna także receptury potraw i napojów związanych z danym regionem. Ma to na celu wykazanie związku nauki z kulturą regionu (w tym wypadku kulturą kulinarną)

i …wspólne wypróbowanie ciekawych przepisów kulinarnych, charakterystycznych dla krajów partnerskich.

Oprócz poznawania tajników przedmiotów ścisłych i ich związków z regionem i kulturą, uczniowie przede wszystkim rozwiną umiejętności pracy w grupie, nauczą się planowania i realizacji działań projektowych, wykorzystają technologie informacyjne i pogłębią znajomość języków obcych. Nabędą też szereg umiejętności przydatnych na kolejnych etapach edukacyjnych, takich jak opracowywanie kart pracy, tworzenie prezentacji multimedialnych i filmów instruktażowych związanych z tematyką projektu.

Pierwsza grupa naszych uczniów wyjeżdża już 13 stycznia 2019 r. Z niecierpliwością czekamy na pierwszą mobilność do Bułgarii!!

Tekst: Beata Tubis