W dniach 15-21 czerwca 2018 w Rumunii miało miejsce pasjonujące szkolenie dla osób pracujących z młodzieżą. IX Liceum Ogólnokształcące reprezentowała nauczycielka języka angielskiego Beata Tubis.

Wydarzenie zatytułowane było FACILITA(C)TION, a finansowała je Unia Europejska w ramach Programu ERASMUS+.

W malowniczej miejscowości Drobeta Turnu Severin (przez pierwsze dni nikt nie był w stanie zapamiętać tej nazwy) nauczyciele i trenerzy młodzieżowi zgłębiali tajniki efektywnego sposobu prowadzenia zajęć. Drobeta położona jest nad Dunajem, po którego drugiej stronie widać Serbię. Główny temat szkolenia związany był z tzw. ,,experiential learning’’ (nie mylić z ,,experimental’’). Poszerzano wiedzę na temat stylów komunikacji, gamifikacji, tworzenia ciekawych prezentacji i budowania zajęć warsztatowych dla uczniów.

Dużym wyzwaniem dla wszystkich uczestników było zadanie związane ze stworzeniem własnych 60-minutowych warsztatów dla innych. Najtrudniej było przyjąć później informację zwrotną, czy li tzw. ,,feedback’’. Autorzy zajęć musieli wysłuchać zarówno pozytywnych, jaki i negatywnych uwag na temat swej pracy. Było jednak warto – gdyż po poprawkach wszystkie warsztaty to gotowe scenariusze na kreatywne i inspirujące zajęcia dla młodzieży.

Największą wartością dodaną wyjazdu był fakt, że spotkali się ludzie w różnych wieku, z różnych krajów i z różnym doświadczeniem. Jednocześnie każdy z nich otwarty był na uczenie się od innych i przyjmowanie informacji zwrotnej na temat swojego sposobu pracy i stylu komunikowania się z innymi.

Cały pobyt w pięknej i gościnnej Rumunii był niezwykłym, inspirującym i ubogacającym doświadczeniem. Nauczyciele i trenerzy z Polski, Grecji, Rumunii, Cypru, Bułgarii i Hiszpanii mogli podzielić się doświadczeniem i praktycznie przetestować teorię, która została przekazana przez szkoleniowców. Każdy z uczestników wracał do swego kraju pełen wspomnień, pozytywnej energii i ciekawych pomysłów na nowy rok szkolny!!!