galeria zdjęć

Konkurs EKOTECH’2017

W piątek 08.12.2017r. po raz kolejny nasi uczniowie z klas: 1D, 2C, 3D, i 3C, pod opieką prof. Iwony Kos  trzy osobowe drużyny wzięły udział w finale VI edycji konkursu EKOTECH’2017 zorganizowanego przez Instytut Maszyn Przepływowych Polskiej Akademii Nauk. Po pierwszym etapie, w którym drużyny opracowały projekt techniczny zawierający rysunek techniczny, opis konstrukcji, wykorzystane materiały oraz technikę wykonania, wszystkie nasze drużyny zostały zakwalifikowane do finału, na którym zaprezentowały swoje wiatraki.

Finał po powitaniu wszystkich uczestników rozpoczął się wykładem na temat „Energetycznej Ligii Mistrzów”. Następnie rozpoczęła się rywalizacja 15 drużyn, którą podzielono na część doświadczalną i teoretyczną.

Część doświadczalna wymagała wykonania, w nieprzekraczalnym czasie 15 minut, serii pomiarów mających na celu wyznaczenie mocy skonstruowanych wiatraków. Wpływ na najlepszy wynik miał dobór takiego obciążenia, aby moc użyteczna była największa, czyli wiatrak miał podnieść jak największą masę w najkrótszym czasie. Część teoretyczna, to test sprawdzający wiedzę dotyczącą odnawialnych źródeł energii. Pomiędzy pomiarami i testem zostaliśmy zaproszeni na wycieczkę po laboratoriach Instytutu, gdzie między innymi zobaczyliśmy najmniejszą elektrociepłownię w Europie.

Poziom konkursu był bardzo wysoki. Organizatorzy byli pod wrażeniem rozwiązań konstrukcyjnych wszystkich drużyn.

Uczniowie klasy 3C: Michał Bajerski, Marek Lieder i Piotr Rokicki otrzymali nagrodę specjalną i wyróżnienie. Pozostali nasi uczniowie zajęli 8, 9 i 15 miejsce. Wszyscy otrzymali nagrody i zdobyli doświadczenie w pracy inżynierów, począwszy od planowania, aż po konstrukcję urządzenia.

Gratulujemy finalistom.

 

Nauczyciele fizyki, opiekunowie drużyn:

Iwona Kos

Barbara Kwaśniewska