Z początkiem nowego roku szkolnego, powrotem do książek, zajęć i pilnej nauki, niczym objawienie nadeszła kolej na drugą część naszej szkolnej wymiany!:)
Z lekką tęsknotą, lecz także dozą niepewności grupa uczniów 12.09.2016r. stawiła się na lotnisku w Gdańsku, by udać się w odwiedziny do Hamburga. Po spokojnym locie już na samym lotnisku zostaliśmy przywitani z otwartymi ramionami przez naszych sąsiednich przyjaciół. W jednej sekundzie uczucie niepewności zniknęło, a my poczuliśmy się jak w domu. Zostaliśmy zaproszeni na poczęstunek do naszej szkoły partnerskiej – Otto-Hahn-Schule https://otto-hahn-schule.hamburg.de/ , która zrobiła na nas ogromne wrażenie. Budynek..a właściwie budynki (!) szkoły przypominały kampus uniwersytecki, a z każdym dniem mogliśmy odkrywać jej coraz to nowsze zakamarki. Dopełnieniem poczucia domowego u naszych zachodnich sąsiadów okazał się rodzinny wieczór, który stworzył naprawdę radosną, spokojną atmosferę wśród nas wszystkich, zarówno Polaków jak i Niemców. Z perspektywy czasu kolejne dni były niczym przejażdżka rollercoasterem – zawsze coś się działo i wszędzie nas było pełno. Montowanie własnych filmów, odgrywanie scenek, wcielanie się w role… Ciekawym doświadczeniem były też hospitacje lekcji języka niemieckiego, angielskiego i chemii. W szkole zwiedziliśmy też tutejsze małe zoo, którego zwierzaki ujęły nas za serce!
Hamburg, jako samo miasto był zdumiewający! Niepowtarzalna architektura, zabytki i ta wszechobecna zieleń, która dawała uczucie relaksu. Pływanie statkiem po Łabie, zwiedzanie Museum für Kunst und Gewerbe http://www.mkg-hamburg.de/en/ No i ulubiona część damskiej części grupy-zakupy, po których wszyscy byliśmy równo wykończeni – co ciekawe, nawet chłopcy!;) Wieczorem byliśmy na pokazie wodnych fontann i światła w hamburskim ogrodzie „Planten un Bloomen” http://plantenunblomen.hamburg.de/wasserlichtkonzerte/ .
Ostatniego dnia odbył się wieczór pożegnalny, na którym prezentowane były rodzicom oraz nauczycielom owoce naszej pracy-filmiki promujące wymianę polsko-niemiecką. Demokratycznym głosowaniem wygrał najlepszy i to on właśnie będzie zachęcał do udziału w naszym projekcie w przyszłym roku.
W piątek nadszedł czas rozstania. Trudno było się pożegnać, chcąc nie chcąc-w końcu się zgraliśmy!:) Z pewnością wiele znajomości się utrzyma! Na początku przez internet, może nawet w przyszłości odwiedzimy siebie nawzajem albo pojedziemy na następną wymianę i w Hamburgu znów się spotkamy!
Po weekendzie znów przyszedł czas na powrót do nauki… Nam zostały zdjęcia i przepiękne wspomnienia…
Oliwia Synowiec kl. II b

Fotorelacja tutaj