Uczennica IX LO w Gdańsku Maria Błażko ( kl. II B) została laureatką XIII Ogólnopolskiego Turnieju Reportażu i otrzymała nagrodę Marszałka Województwa Dolnośląskiego.

13.03.2014 r w Ośrodku Działań Artystycznych Firlej we Wrocławiu zorganizowano uroczystą galę, podczas której ogłoszono wyniki i wręczono laureatom nagrody.
Jury pod przewodnictwem Jolanty Krysowatej (autorka książki „Skrzydło Anioła”, na zdjęciu na pierwszym planie) nagrodziło (wybranych spośród 270 kandydatów) 5 równorzędnych laureatów:
Oto oni (w kolejności alfabetycznej, widoczni na zdjęciu wraz z nauczycielkami):
· Maria Błażko, nauczycielka – Monika Buss, Gdańsk (Nagroda Marszałka Województwa Dolnośląskiego
· Maria Kurylczyk, nauczycielka – Aleksandra Radecka, Kalisz Pomorski ( Nagroda Prezydenta Wrocławia)
· Anna Michalska, nauczycielka- Mariola Rudnicka, Pszczyna (Nagroda Dolnośląskiej Kurator Oświaty)
· Jędrzej Pogorzelski, nauczycielka – Izabela Borczon-Winnicka, Słupsk (Nagroda Wojewody Dolnośląskiego)
· Marcin Więckowski, nauczycielka – Kinga Szewczyk, Ustrzyki Dolne (Nagroda Wydziału Edukacji UM).
Po uroczystości laureaci zostali zaproszeni przez Mikołaja Chrzana, redaktora naczelnego Gazety Wyborczej we Wrocławiu, na spotkanie w siedzibie Gazety Wyborczej. Mieli okazję posłuchać i zobaczyć, jak na co dzień wygląda praca dziennikarza. Wieczorem uczniowie obejrzeli w Teatrze Polskim „Sprawę Dantona” w reż. J. Klaty, a następnego dnia uczestniczyli w spotkaniu z Jolantą Krysowatą, która opowiadała o swojej najnowszej książce „Skrzydło Anioła”. Młodzi autorzy uczestniczyli także w warsztatach poświęconych reportażowi. Prawdziwą niespodzianką była publikacja fragmentów ich reportaży w Gazecie Wyborczej (Magazyn Wrocławski) 14.03.2014r. w artykule poświęconym finałowi konkursu pod znamiennym tytułem, który dedykowała p. Jolanta Krysowata młodym ludziom „Wyjdźcie z domów! …”

nauczyciel j. polskiego – prof. Monika Buss